JÄSENKIRJE 1/2023

4.1.2023

Vierumäen Neste Matkakeitaalla on mahdollisuus ajovarusteiden vaihtoon, suihkuun sekä saunaan rahtareiden sosiaalitiloissa hintaan 5€/hlö. Maksu suoritetaan Matkakeitaan kassalla.

Reittikartta on ladattavissa .pdf muodossa kerhon sivuilla www.heinolanilveskelkat.com. Muista seurata kerhon kotisivuja, tulevia tapahtumia/muutoksia päivitetään uutisiin!

Heinolan Ilveskelkoilla on ristiinajosopimus naapuriseurojen kanssa. Heinolan Ilveskelkkojen jäsenenä voit siis ajaa naapuriseurojen reiteillä, sillä edellytyksellä, että ajo alkaa Ilveskelkkojen urilta. Sopimus ja siihen kuuluvat seurat löytyvät kerhon kotisivuilta. Padasjoen urat eivät kuulu sopimuksen piiriin, joten heidän urille on ostettava aina vähintään päivälupa.

Huom! Vierumäki-Heinola välillä voi mahdollisesti reitillä tulla vastaan muitakin ajoneuvoja kuin moottorikelkkoja, joten olkaa tarkkoina.

Makkaranpaistosafareita järjestetään tänäkin talvena sään salliessa. Makkaranpaistosafarien aloituksesta tiedotetaan seuran whatsappissa, sähköpostitse sekä kerhon kotisivuilla. Kerho tarjoaa makkarat.

Tänä talvena järjestetään Ilveskelkkailijoiden pidempi kerhosafari la 25.2.2023. Lähtö Shell Heinola klo 9. Määränpäästä tai mahdollisista muutoksista tiedotetaan lähempänä ajankohtaa kerhon kotisivuilla uutiset osiossa, sähköpostitse ja seuran whatsapp-ryhmässä.

Kerhon teemapäivä järjestetään tänä talvena la 11.3.2023 sään ja lumitilanteen niin salliessa. Tapahtumapaikasta tiedotetaan myöhemmin. Ilmottautumiset klo 11:30 ja leikkimielinen rata-ajo alkaa klo 12. Luokat: sport, veteraanit (yli 40v.), touring/historic (max vm: 2003) sekä junior (alle 18v.) Luokkien kolme parasta palkitaan!

Kerhon jäsenet voivat vuokrata kerhon traileria hintaan 10€/vrk. Trailerin varaukset Kimmo Syvälahdelta puh. 045 6302317, maksu hoidetaan vuokrauspäivänä ja maksutosite oltava mukana kärryä noudettaessa, nouto-ohjeet saa Kimmo Syvälahdelta. 

Huomaathan että jäsentarra on samassa kirjekuoressa. Tarra liimataan kelkkaan näkyvälle paikalle (esim. tuulilasiin). Tarra oikeuttaa ajamaan kerhon urilla tulevan kauden.

Muistakaa pysyä reitillä ja noudattaa nopeusrajoituksia yms. reitille asetettuja opasteita niin voimme nauttia kelkkailusta jatkossakin. 


Hyvää alkanutta vuotta kaikille jäsenille toivoo hallitus!